Pirms un pēc operācijas
PIRMS OPERĀCIJAS
Atkarībā no operācijas veida sunim vai kaķim būs nepieciešams garāks vai īsāks badināšanas periods. Tukšs kuņģis mazina operācijas komplikāciju risku. Vidēji vēlamais pirmsoperācijas badošanās periods ir 12 stundas pieaugušam dzīvniekam. Badināšanas laikā netiek dota barība, bet svaigam ūdenim ir jābūt pieejamam, ja vien veterinārārsts nav noteicis citādi.
Ja jūsu dzīvniekam ir cukura diabēts vai cita kaite, brīdiniet par to veterinārārstu, jo iespējams būs nepieciešama atšķirīga pieeja. Mēs noteikti Jūs par to informēsim.
Dzīvniekiem, kuru vielu maiņa ir ļoti intensīva, kā arī jauniem dzīvniekiem, badošanās periods tiek noteikts īsāks (parasti vien dažas stundas)
Trušiem, jūras cūciņām, kāmjiem u.c.grauzējiem pirmsoperācijas badošanās nav nepieciešama. Pietiek pārtraukt barības uzņemšanu pusstundu pirms narkozes, lai narkozes došanas brīdī neatrastos mutē barība
Ja SIA”Hīrons” veterinārārsts ir noteicis badošanos, tomēr dzīvnieks ir paguvis paēst, lūdzu noteikti informējiet par šo faktu veterinārārstu.
Kopā ar Jums tiks pieņemts atbilstošākais lēmums par operāciju.
Jebkāda veida ķirurģiska iejaukšanās organisma funkcijās, kā arī narkozes iedarbība uz sirdi, nierēm un CNS pat klīniski veselam dzīvniekam ir sasitīta ar zināmu risku. Anestēzijas veida izvēli nosaka vairāki faktori, tai skaitā dzīvnieka veselības stāvoklis, plānotās procedūras raksturs, veterinārārsta izvēle un manas vēlmes. Pastāv iespēja, ka izvēlētais anestēzijas veids var daļēji vai pilnīgi neizdoties un tādēļ jāpielieto cita anestēzija. Atsevišķos gadījumos lēmums var tikt pieņemts kopā ar dzīvnieka īpašnieku, taču visbiežāk to, kā rīkoties, tomēr izlems vienpersonīgi veterinārarsts,
PĒC OPERĀCIJAS
Atkarībā no dzīvnieka veselības stāvokļa un operācijas veida, dzīvnieks pēc operācijas var būt mundrs vai pilnībā gulošs. Pēc operācijas dzīvnieki mēdz izrādīt apjukum, klaiņo ērtākās vietas meklējumos, uzvedas tā it kā būtu nonākuši svešā vidē. Ja dzīvnieks iemieg, nav vēlams viņu traucēt, jo pēc narkozes dzīvnieku reakcija uz bailēm var būt neadekvāta.
Vislabāk, ja pēc operācijas guļamvieta tiks iekārtota uz grīdas un pārsegsiet dzīvnieku ar dvieli vai segu, lai mazinātu dzīvnieka nepieciešamību tērēt enerģiju ķermeņa sildīšanai.
Atkarībā no operācijas veida tiks noteikts periods, kurā dzīvnieku nevarēs vēl barot. Tiklīdz dzīvniekam ir atļauts dot barību, viņu jābaro ar garšīgu un koncentrētu barību, jo no barības būs atkarīga arī brūču dzīšanas efektivitāte.
Pēc operācijas brūci vismaz vienu reizi dienā ir jāapstrā ar 3% ūdeņraža pārskābi, ja nav noteikts savādāk.
Ir iespējams brūci sašūt tā, ka diegi nav ārā jāņem, taču šādai šūšanai ir savi trūkumi, tāpēc ne vienmēr brūces tiks šūtas ar iekšējām šuvēm.
Diegus parasti izņem 10.pēcoperācijas dienā, taču atsevišķos gadījumos veterinārārsts var noteikt diegu izņemšanu no 7.-14.dienai.
Pēc operācijas mēs dzīvniekus atdodam tikai tādā stāvoklī, kad viņu veselības stāvoklis pēc narkozes ir stabils. Ja radušies apstākļi, kuru dēļ nepieciešams saņemt dzīvnieku narkozē, to varēsiet izdarīt pēc tam, kad būsiet parakstījuši dokumentu par riska apzināšanos un visas atbildības uzņemšanos par sekām, kas var rasties paņemot narkozē gulošu dzīvnieku.